Ako som schudol 40 kg za rok …

Volám sa Tomáš, som osobným trénerom a spoluzakladateľom projektov BodyGeek a  pohybovakultura.sk. V tomto článku sa vám však prihovorím ako obyčajný človek, ktorý len chcel dosiahnuť svoj cieľ. Napíšem vám o mojej ceste od fitness začiatkov plných omylov až po súčasnosť, v ktorej svoje skúsenosti a vedomosti odovzdávam klientom, aby výsledky dosahovali rýchlejšie a ľahšie než ja v minulosti. Myslím si, že nie je potrebné sa učiť na vlastných chybách a strácať tak drahocenný čas.

Začiatky

Cvičiť som začal ešte na gympli, keď som mal asi 14 rokov. Mal som výšku 183 cm (tak ako dnes) a váhu 63kg. Chcel som pribrať, byť silnejší a väčší. Nemalo to však veľký efekt, keďže som cvičil bez ladu a skladu. Informácie o tréningu, výžive a doplnkoch stravy som čerpal, ako to už klasicky býva, z fitness časopisov a z rôznych slovenských portálov zameraných na fitness, posilňovanie a kulturistiku. V tom čase ich nebolo tak veľa ako dnes, no dosť na to, aby mladému chalanovi poplietli hlavu. Zrazu som nevedel, čo je pravda a čo nie. Často sa stávalo, že článok tvrdil jednu vec a 30 namakaných borcov v diskusii pod článkom niečo úplne iné. V podstate koľko ľudí, toľko názorov a všetci si stáli za svojim. Postupne som sa prelúskaval rôznymi úrovňami poznania v tejto oblasti a začal vidieť, čo sa skrýva „za oponou“ fitness priemyslu. Čím viac informácii som si prečítal alebo vypočul, tým viac do seba jednotlivé časti puzzle zapadali. Naučil som sa rozoznávať hlúposti od relevantných informácii. Bol to však dlhý proces, počas ktorého som sa dopustil mnohých chýb a omylov:

Ako som sa nachytal na mýtus, ešte skôr ako som vôbec začal cvičiť

Ihneď prvým omylom a mýtom, s ktorým som sa stretol, keď som v 14-tich začínal, bolo: „Cvičiť s činkami môžeš, až keď máš 15 a viac rokov“. A tak som rok čakal, kým siahnem na činku a drtil doma kliky, zhyby, brušáky atď. Veľmi ma to nebavilo. Malo to však aj svoje výhody: naučil som sa ovládať vlastné telo a za pár mesiacov som už zvládal aj náročnejšie prvky kalisteniky (cvičenia s vlastnou váhou), napríklad muscle-upy, stojky, kliky v stojke, human flag, back a front lever atď.

Konečne činky !!!

V 15-tich mi rodičia kúpili lavičku, sadu činiek a kotúčov. Vtedy som konečne začal.  Samozrejme, že som necvičil nohy, lebo to bolo príliš ťažké a nebavilo ma to. V podstate tréningový plán vyzeral nasledovne (klasický bro-split):

pondelok: hrudník + biceps

utorok: chrbát +  triceps

streda: ramená + brucho

štvrtok: voľno

piatok nohy, ale to som necvičil, tak som to vynechal.

A potom víkend voľno, lebo „partiu smieš precvičiť len raz za týždeň“ písali v časopise (haha).

Samozrejme, že  po pol roku takéhoto tréningu som pribral zo 63 kg na 65kg a nebol som veľmi spokojný.

Samo vzdelávanie

Vtedy som sa začal intenzívnejšie zaoberať problematikou cvičenia a výživy. Prečítal som všetko, čo bolo na slovenskom internete a zistil, že existuje mnoho zaujímavých zahraničných webov. Začal som postupne nadobudnuté vedomosti aplikovať a využívať tak funkčné tréningové princípy, upravil stravu a snažil sa o správnu techniku cvičenia. Hneď sa to pohlo tým správnym smerom a v 16-tich som už vážil cez 95kg, tlakoval na lavičke 115kg atď. Nohy som však naďalej flákal, keďže to bolo pre mňa stále ťažké a bolel ma z toho chrbát. Pribral som síce viac ako 30kg za rok, avšak väčšina z toho bol tuk. A zrazu som prišiel na to, že som sa z ektomorfa zmenil na endomorfa (nie, nie je to o genetike, vo väčšine prípadov to sú len zlé stravovacie návyky) a potreboval vyrysovať (schudnúť, vyformovať postavu).

Prvé pokusy a omyly s dietou

Takto sa začalo moje experimentovanie s diétami. Vyskúšal som všetko možné – CKD (cyklická ketogénna diéta), sacharidové vlny atď. Zakaždým som zhodil nejakých 10 kg a po diéte väčšinu schudnutej váhy pribral naspäť a trápil sa ďalej. Postupne sa mi podarilo dostať na normálnych 85 kg a bol som celkom spokojný. Naučil som sa priberať a chudnúť podľa mojej potreby a želania. Za tieto skúsenosti som dodnes nesmierne vďačný, nakoľko až teraz pri mojej práci vidím, aký je pre väčšinu ľudí problém pribrať svaly alebo schudnúť tuk.

Vykašľal som sa na to !

Po strednej škole som nastúpil na výšku a začal podnikať. Pribudli nové povinnosti, nové priority a posilku po mnohých rokoch nahradilo vysedávanie za PC, a teda neaktívny životný štýl. Od roku 2009 do roku 2012 som pribral na 120kg, stratil všetky svaly, silu a kondičku. Vôbec som sa cvičeniu nevenoval a počas dvoch rokov neabsolvoval jediný tréning.  Príliš som tieto zmeny na sebe nepozoroval a bolo mi to jedno. Okolie síce vnímalo a často krát komentovalo môj prírastok na váhe. Ja som to však vôbec nebral tragicky.

Zmena je život

Začiatkom roku 2012 som sa rozhodol o zásadnú zmenu a odsťahoval sa na rok do Veľkej Británie. Mojim cieľom bolo schudnúť 40kg za rok. A keďže som mal dostatok vedomostí a skúseností, tak sa mi to podarilo. Po tejto premene a návrate z Anglicka na Slovensko ma väčšina mojich známych nespoznala. Mnoho ľudí sa začalo pýtať, ako som to urobil. Postupne som začal radiť mojim známym a trénovať zopár priateľov, či už doma alebo v zahraničí. Všetci dosahovali vynikajúce výsledky. To ma presvedčilo stať sa trénerom. Naďalej som pokračoval v tréningu, vzdelávaní a po návrate na vysokú školu som sa venoval trénovaniu popri škole. Počas letných prázdnin som získaval informácie na seminároch (napr. u Andyho Boltona)  a zbieral skúsenosti trénovaním v zahraničí. Spravil som si trénersky kurz na Slovensku (na ktorom som sa dozvedel iba minimálne množstvo užitočných informácií). Drvivú väčšinu poznatkov z kurzu som už vedel, a tak som sa rozhodol naďalej pokračovať v samoštúdiu. Počas posledných troch rokov mi pribudlo mnoho skúseností v silovom tréningu, powerliftingu (silový trojboj), kalisteniky, v oblasti zvyšovania mobility, flexibility a stability (napr. SM-systém).

Tréner v Baddy Fitness

Za posledný rok som sa venoval desiatkam klientov, ktorí sa rozhodli zmeniť svoju kvalitu života prostredníctvom cvičenia. Či už je to extrémna premena (strata hmotnosti 20-40 kg za rok), „chudnutie do plaviek“ , zvýšenie mobility, spevnenie postavy, zvýšenie kondičky a funkčnosti pohybového aparátu, zvyšovanie maximálnej sily, maximálny (naturálne možný) nárast svalstva, zvyšovanie kondičky, formovanie postavy, odstraňovanie bolestí pohybového aparátu, či kompenzácia sedavého životného štýlu (viac v službách).

Všetko to dospelo k tomu, že mám dnes dostatočné teoretické znalosti a praktické skúsenosti na to, aby som vám pomohol s dosiahnutím akéhokoľvek cieľa. Ak sa vám môj príbeh páčil a radi by ste sa vyhli zbytočným chybám, aké som robil ja, prípadne maximálne urýchlili váš progres, neváhajte a ozvite sa teraz. Stretnime sa na konzultácii zdarma, kde môžeme dohodnúť spoluprácu (pozri kontakt). Možno si tým ušetríte roky tápania.

Ciele a plány

V súčasnosti je mojim hlavným cieľom udržanie zdravia, zdravého množstva tuku (10-18%) a pravidelný silový progres. Venujem sa silovému tréningu, keďže si myslím, že práve to je to najefektívnejšie, čo sa kompozície postavy týka. Pre naturálneho cvičenca znamená viac sily aj viac svalov, a viac svalov znamená menej tuku. Či už ide o mladých, starých, mužov alebo ženy, pravidlený silový tréning je to najzdravšie, čo pre seba v dnešnom svete môžete urobiť (samozrejme, ak nepracujete manuálne niekde v bani :).

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *