CENA ZA DOKONALÉ TELO

Štíhle telo. Tehličky na bruchu. Vyrysované svaly. Nízke percento tuku. Perfektné zdravie. Toto je idea, ktorú predáva fitness priemysel. Diskusie o ideálnej kompozícii postavy sa väčšinou zvyknú točiť len okolo telesného tuku, až sa stal démonom, ktorý straší pomaly každého človeka. Fitness priemysel na teba hádže vyrysované postavy atlétov a uvádza ako tie najzdravšie hodnoty tuku u žien 18% a u mužov 10%. Je to však naozaj tak? Je to málo alebo ideál?

Mýtus č. 1: „Niekoľko malých, jednoduchých a nepatrných zmien v tvojom stravovaní a tréningovej rutine bude stačiť na vyrysované brucho, veľký biceps či pevný zadok ako vídať na obrázkoch športových magazínov.“

Mýtus č. 2: „Dostať sa do formy alebo zbaviť sa tuku znamená bolestnú, nekompromisnú obetu, odriekanie a depriváciu.“

Samozrejme, ani jedno z toho nie je pravda.

Fakt č. 1.: Proces, ktorý ti pomáha stratiť prvých 5 kíl nie je rovnaký ako ten, čo ti pomáha stratiť posledné kilo. V skutočnosti to chce postupne OMNOHO viac námahy, čím viac chudneš.

Fakt č. 2.: Ak chceš byť úplne štíhly ako fitness model alebo elitný atlét, možno budeš prekvapený. Fotky sú upravované, dokresľované, a to dokonca nielen na profi fotkách, ale aj tie, ktoré zverejňujú na sociálnych sieťach (viď foto nižšie). Nehovoriac o tom, že tieto krásne vyrysované telá si dokážu športovci udržať len po niekoľko hodín v roku (áno, dobre čítaš) a za takú cenu, ktorú väčšina z nás nie je ochotná platiť.

jeff_seid

Jeff Seid a jeho škandalózna foto. Ak sa pozrieš bližšie, na upravenej fotke vpravo ma Jeff guľatejšie ramená, širší chrbát a väčší biceps.

andy_bg

Známy tenista Andy Rodick a retuš. Na upravených fotkách vpravo má väčší hrudník i ramená, je vyrysovanejší.
photoshop
Modelka je upravená, má výraznejšie osvalenie i prsia, štíhlejšie vnútorné stehná a vyrysovanejšie svaly.
6104cc751d2b9c2fc46102f53029a051
Tu modelovi vyretušovali telo tak, až mu zmazali pupok 🙂


Fakt č. 3.:
Ak sa vieš „zmieriť“ s tým, že tvoja postava nebude uverejňovaná na obálkach časopisov, aj malá zmena po nejakom čase bude viditeľná. Niekedy tieto vylepšenia v tvojom živote dokážu zmeniť, alebo až doslova zachrániť život. 

Pre bližšie vysvetlenie uvediem dve tabuľky. Prvá z nich je najčastejšie citovanou tabuľkou telesného tuku. Ako vidíš a ako asi aj vieš, na každej úrovni kondície má žena vždy viac telesného tuku ako muž. Je to dané geneticky a nikto s tým nič nespraví, tak to totiž má byť:

tab1

Úroveň esenciálneho tuku je minimum, ktoré potrebuje tvoje telo, aby ťa udržalo pri živote. Existuje veľa kontroverzných názorov na hranicu optimálneho telesného tuku, aby si ešte stále ostal zdravým a v kondícii. V Americkom žurnále klinickej výživy bola zverejnená štúdia, ktorá hovorí o tom, že isté percento telesného tuku je už podvýživa, čo samozrejme ťažko spájať so zdravým. Podľa tejto štúdie muži vo veku 20 – 40 rokov s percentom telesného tuku 8% a menej sú podvyživení, zatiaľ čo zdravé rozmedzie je 8 – 19%. Pre ženy v rovnakej vekovej kategórii akákoľvek hodnota pod 21% je nízka, od 21 – 33% je zdravá. Percento telesného tuku je všeobecne veľmi dobrým ukazovateľom kondície človeka, avšak tvrdiť, že „isté“ percento tuku je nezdravé, je len polopravdou. Ľudia s nadváhou, ktorí pravidelne cvičia, môžu byť zdravší než ich necvičiace a štíhle náprotivky. A naopak, štíhly muž s 8% tuku a tehličkami na bruchu nemusí hneď byť podvyživený. Každý z nás má iný tvar tela, iné profily distribúcie tuku. Avšak úskalím tabuľky vyššie je to, že zohľadňuje síce pohlavie, ale vek už nie. Preto si pozri ďalšiu tabuľku podľa Jacksona a Pollocka.

tab2

Ako si si všimol, ako sa zvyšuje tvoj vek, miera akceptovateľného tuku sa takisto zvyšuje. Možno sa pýtaš: prečo by to malo s vekom stúpať? Starší ľudia zvyknú mať nižšiu telesnú denzitu (hustotu) v pomere k tým istým výsledkom meraní, čo inak povedané indikuje vyššie percento tuku. Ak sa však pozrieme na ten náš tuk konkrétnejšie, nájdeme tri typy:

Podkožný tuk – kde inde by bol než pod kožou 🙂

Viscerálny tuk – tuk obaľujúci vnútorné orgány, ktorý je v nadbytku nebezpečný

Intramuskulárny tuk – tuk vnútri svalov.

Množstvo tvojho podkožného tuku sa meniť nemusí, avšak zvyšné dva typy tukových tkanív (viscerálny a vnútrosvalový tuk) sa s vyšším vekom môžu zvyšovať. Dôležitý je aj ich vzájomný pomer a tvoj celkový životný štýl.

A aká je teda cena za vyrysované štíhle telo?

Reálna chudosť, resp. podvýživa sa spája u žien s percentom nižším ako 19% a u mužov percentom nižším ako 9%. Až na spodnú hranicu toho, čo ešte ľudské telo zvládne, idú súťažiaci v kulturistike a fitness. Ich telá sú na pódiu naozaj obdivuhodné: pekne vyrysované, nasvietené, natreté farbou a olejom pre krajší tonus. To, že sa atléti týždne morili s tvrdými diétami pod bazálny metabolizmus a „odvodňovali“ (rozumej dehydrovali kvôli lepšej vyrysovanosti) je už celkom iný príbeh. A trpký. Aká je teda cena za povestný six-pack?

Telo s tak nízkym percentom tuku je vyčerpané, dehydrované, extrémne hladné. Nezvláda vysoký výdaj energie, no napriek tomu absolvuje denne aj trojfázové tréningy. Telesná sila klesá, človek sa cíti neustále ospalý. Zloženie jedálnička je veľmi strohé a jednostranné, posledné dni pred súťažou je to väčšinou mäso či ryba na vode bez korenia a soli so zeleninou. Trpí aj sociálny život – únava a prísny režim nedovoľujú poriadne sa venovať koníčkom a známym. Všetok čas sa prispôsobuje výlučne tréningom, načasovaniu jedál a spánku. Alkohol je samozrejme tabu. Striktná diéta je totálne nezdravá a je takmer nemožné ňou prejsť bez poškodenia hormonálneho systému. Poškodzuje sa imunitný systém. Okrem toho trpí aj mentálne zdravie. Človek s nízkym percentom tuku sú paranoidný, podráždený, náladový a nervózny, často bezdôvodne plače. A to všetko len kvôli niekoľkým minútam na pódiu…

Collagemmm

Čo nasleduje potom?  Tesne po súťaži sa sociálne siete začnú plniť fotkami šťastných atlétov sediacich vo fastfoodoch. Áno, najprv mesiace nezdravých diét a potom nárazové prejedenie sa kalorickými bombami. Na blogoch viacerých fitnessiek som našla spovede, kde uvádzajú, že najstresujúcejšie obdobie je až po súťaži. Vidieť svoje telo, ktoré už nie je také krásne ako na pódiu, ich privádza do frustrácie, strácajú motiváciu a u mnohých sa rozvinie porucha príjmu potravy. Platí pravidlo, že čím chudší chceš byť, tým viac musíš toho obetovať. Toto je fitness súčasnosti, ktorému prepadli milióny ľudí po celom svete a obdivujú krásne telá súťažiacich. Niekedy sa však zabúda na to, že títo extrémne štíhli športovci musia mať genetiku na šport, ktorý robia, sú fotení práve vo vrcholnej fáze vyhladovania a dehydratácie. Nasleduje retuš fotiek vo fotolabe, a potom putujú na propagačné materiály a možno aj na plochu tvojho počítača. Myslím, že toto ti stačí na utvorenie si predstavy o tom, či by si bol ochotný toto všetko podstúpiť za peknú atletickú postavu, akú majú idoly fitness priemyslu.

Zdá sa, že opäť raz je ideálom predsa len to „nudné“ zdravie.

__________________________

 

Zdroje:
[1] http://www.builtlean.com
[2] http://www.superskinnyme.com/ideal-body-fat-percentage.html
[3] http://www.precisionnutrition.com/

 

Zdroje obrázkov:
[1] http://www.sportujeme.sk
[2] http://www.bikini-fitness.cz/zavodnice/storzerova-adel-1/   
[3] http://instagram.com
[4] http://pinterest.com
[5] http://diaryofafitmommy.com
[6] http:/www.facebook.com

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *