NÁŠ „TRÉNERSKÝ DÁL“

Mnohí z vás možno potrebujú usmerniť, čo sa týka stravy v diéte. Nástrahy v podobe priemyselne spracovaných potravín číhajú všade, čo znamená zbytočné kalórie navyše. Hladný ostať nechceš, no chceš mať dosť výživy. Čo teda jesť? Máme pre vás recept z červenej šošovice, ktorí sme nazvali trénerský dál :-). Ide o upravený indický recept. Všetko v jednom hrnci, zdravo a veríme, že aj chutne. Jedlo, ktoré zasýti, ale nezaťaží, s veľmi priaznivým kalorickým profilom.  A hlavne – 4 veľké porcie, nech nemusíš tak často variť. 

Prečo jesť práve červenú šošovicu?

Má veľa vlákniny, ktorá zasýti (keď chudneš, chceš jej veľa), nízky glykemický index (nebudeš sa po nej cítiť ospalý), veľa minerálov (hlavne železa), žiaden tuk, veľa vitamínov skupiny B, veľa fruktooligosacharidov pre tvoje dobré črevné baktérie a keďže je zbavená obalu, nebude ťa z nej nadúvať. Dôvodov viac než dosť, hejže? 🙂

 

Ingrediencie:

Červená šošovica 300 g

Ryža 150 g

Paradajkové pyré 150g  (taký v tetrapakovej krabičke!)

Cesnak 3 strúčiky

Cibuľa stredne veľká

Čerstvý zázvor (cca v objeme strúčikov cesnaku)

Olej (najlepšie repkový) 50g

Kurkuma mletá 2 čajové lyžičky

Škorica mletá

Rasca 2 čajové lyžičky

Bobkový list (nemusí byť)

Soľ 1 čajová lyžička

Postup:

Namočíme 300g šošovice na 8 hodín (najlepšie na noc) do vody. Vodu zlejeme. Pripravíme si čistý hrniec, do ktorého pridáme olej. Na oleji osmažíme na kocky pokrájanú cibuľu, 3 strúčiky cesnaku (tiež pokrájané alebo prepasírované) a nastrúhaný zázvor. Chvíľu ich spolu popražíme a pridáme 2 čajové lyžičky mletej rasce a 2 lyžičky mletej kurkumy. Potom pridáme červenú šošovicu (je možné aj klasickú „slovenskú“ zelenú šošovicu), zalejeme vodou (asi pol litra). Pridáme paradajkové pyré, škoricu a soľ. Pomiešame dôkladne a podľa potreby ešte prilejeme vodu. Po zovretí prisypeme ryžu a varíme ďalej na miernom ohni.

Na začiatku varenia má zmes v hrnci vyzerať ako riedka polievka. Šošovica a ryža nasajú vodu, pričom na konci varenia chceme dosiahnuť prívarkovú konzistenciu (ako na obrázku hore). Vodu môžeme dolievať aj postupne počas varenia. Radšej dať menej vody a potom doliať, nech to nie je príliš riedke. Hlavne na prvýkrát môžeš mať kúsok zmätok z toho, koľko vody je dosť, ale chce to len skúsenosť. Keď je vynikajúci trénerský dál mäkký, vypneme var a môžeme servírovať. Podľa chuti môžeme ešte na začiatku varenia pridať bobkový list.

Tak teda dobrú chuť 🙂

tabtab

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *