NECHCEM STRÁCAŤ ČAS, CHCEM Z PANDÉMIE VYJSŤ LEPŠIA A SILNEJŠIA
Má len 17 a nás dodnes príjemne šokuje, ako to má také mladé dievča v hlave upratané. Hneď, ako sa dvere fitiek v októbri zavreli, športovkyňa Karin sa i napriek tomu rozhodla trénovať pod našim vedením – online doma. Neodradilo ju ani málo pomôcok na cvičenie, maličký priestor v izbe, ani absencia osobného kontaktu. Rozhodli sme sa ju vziať pod naše krídla a stala sa z nej členka nášho tímu BodyGeek atlétov, ktorí sa venujú športu na súťažnej úrovni a ktorých silovú časť prípravy zastrešujeme my. Ak chceš vedieť, čo Karin motivuje cvičiť doma počas pandémie a prečo to ešte nevzdala, inšpiruj sa ďalej.
Karin, ty si sa rozhodla s nami spolupracovať. Telocvičňa na vaše tímové tréningy sa kvôli pandémii zavrela. Neodradilo ťa ani to, že fitnescentrá boli v tom čase už tiež zatvorené. Prečo si sa teda rozhodla, že ideš do toho?
Keď prišla druhá vlna, tak som vedela, že pandémia len tak rýchlo nezmizne, a teda čakať na to, kým sa situácia upokojí, mi prišla ako obrovská strata času. Aj počas prvej vlny som trénovala vonku, tak som si povedala, že ani teraz ma nejaký vírus nezastaví. Chcela som z týchto ťažkých čias vyjsť silnejšia a lepšia a vedela som, že so správnym vedením sa mi to podarí.
Predtým si sa venovala agility dog i florbalu, rekreačne si behala. Povedz nám niečo o športe, ktorý robíš teraz, už 2 a pol roka. Čo ťa na ňom baví? Aké úspechy už máš za sebou?
Venujem sa športu Ultimate frisbee. Je to nekontaktný šport, ktorý vznikol v Amerike. Za tím môže hrať naraz najviac 7 hráčov a ich cieľom je prihrávať si medzi sebou frisbee bez toho, aby spadol na zem, až kým ho niekto nechytí v súperovej zóne, zatiaľ čo súper sa im v tom snaží zabrániť. Na ultimate ma najviac baví rozmanitosť. Zápas sa totiž môže odohrávať na tráve, piesku alebo v hale, môže hrať 5 na 5 hráčov alebo 7 na 7, môžu proti sebe hrať dva mužské, ženské alebo zmiešané tímy. V každej kombinácii sa kladie dôraz na iné schopnosti hráča, a teda vždy je niečo, čo môžem zlepšiť. V 15tich som hrala na majstrovstvách Európy za ženský reprezentačný tím do 17 rokov a párkrát sa mi podarilo odniesť si medailu z majstrovstiev Slovenska.
Si v tréningoch veľmi vytrvalá a musím ťa pochváliť! Najdôležitejším kľúčom k úspechu je konzistentnosť, ktorá je u teba ukážková. Už 5 mesiacov bez prestávky poctivo makáš s nami. Ako to, že si to ešte nevzdala?
Sama si nie som istá, ale opísala by som to možno ako túžbu byť čo najväčším prínosom pre tím. Slovensko plánuje postaviť zmiešaný tím do 20 rokov na majstrovstvá Európy, ktoré majú byť toto leto a ja sa snažím trénovať nielen tak, aby som sa dostala do tímu, ale tak, aby som bola užitočná, aby som na ihrisku odviedla kus práce a aby sa tréneri a spoluhráči vedeli na mňa spoľahnúť.
Radi by sme si prečítali niečo o tvojich výsledkoch. Aké zmeny pozoruješ na svojom vzhľade, sile a zdraví, od kedy cvičíš doma?
Už po prvých 2 týždňoch sa objavili prvé výsledky. Niektoré svaly, hlavne tie, ktoré som trénovala aj predtým, sa pekne vyrysovali a zvyšné sa spevnili. Neskôr, keď som prešla na zložitejšie cviky, som sa veľmi tešila, keď som nasledujúci deň mala svalovku svalov, ktoré som buď neregistrovala alebo som ich už dlhšie chcela posilniť, ale nevedela som ako. Svaly sa ďalej spevňovali, a to mi dodalo ďalšie palivo na to, aby som pokračovala ďalej. Získala som aj silu. To som napríklad zistila, keď sa mi počas jedného tréningu podarilo roztrhnúť expander na tri časti :D.

V tom prípade o sile niet pochýb :D. Mala si niekedy krízu? Že si nepociťovala motiváciu cvičiť, že sa ti nechcelo a podobne? Ako si naložila s týmito pocitmi?
Áno, mala som už pár kríz, kedy môj mozog jednoducho odmietal cvičiť. Ak však prekonám tieto pocity, tak práve tieto dni mi dávajú najviac. Vždy sa snažím ísť do workoutu tak, aby som si to užila, aby ma to celé cvičenie bavilo. Celú prípravu a tréning robím pre seba a pre tím a nechcem, aby sa mi to spájalo s negatívnymi pocitmi alebo spomienkami. Preto, keď mám krízu a nechce sa mi cvičiť, pustím si pred workoutom hudbu alebo nejaký motivačný speech.
To je skvelý nápad, mali by ho vyskúšať viacerí. Už máš s nami odcvičené veľké množstvo cvikov. Teším sa, že sme základy zvládli veľmi rýchlo a šikovne sa učíš aj zložitejšie cviky. Ideš podľa tréningového plánu, darí sa ti držať pravidelnosť a pokyny, ktoré od nás dostaneš. Palec hore 🙂
Celá naša spolupráca bola pre mňa ako skok do neznáma. Nikdy som nespolupracovala s fitness trénerom, a preto som zo začiatku bola aj trochu skeptická a bála som sa, či tieto plány sú vhodné pre môj šport. Keď sa ale začali objavovať prvé výsledky, tak som začala viac veriť procesu. Cviky sa tiež začali sťažovať a komplikovať, čo som veľmi ocenila. Nikdy som nemala pocit, že by som sa neposúvala alebo stagnovala na jednej úrovni, a to bolo naozaj super.
Je vidno, že to berieš vážne. Ako je nastavená tvoja myseľ, aké myšlienky ťa sprevádzajú na ceste za tvojim cieľom? Mnohí svoj boj vzdajú príliš skoro na to, aby videli progres, ty proste ideš ďalej…
Dávnejšie moje myšlienky boli vždy typu: Mala by som si zahádzať viac. Mala by som zabehnúť viac. Mala by som dať ešte sériu. Mala by som si zacvičiť atď. Trvalo mi dosť dlhú dobu si uvedomiť, že práve to MALA BY SOM ma držalo späť, lebo mi to nahováralo, že áno, je to niečo, čo by som mala urobiť, ale neurobím to. Preto som tieto myšlienky reformulovala na IDEM si zahádzať viac. IDEM si zabehať. IDEM dať ešte sériu. IDEM si zacvičiť. To bol pre mňa skutočný game changer. Aj keď som mala odhodlanie sa zlepšovať, ten prístup jednoducho nebol správny, a keď som zmenila prístup, aj samotný proces sa zlepšil. Už som tréningy nevnímala ako povinnosť, ale ako niečo, čo naozaj chcem, ako niečo, čo ma baví.
Ak by si mala na konci zhodnotiť našu spoluprácu a tvoje výsledky, čo všetko ti to prinieslo? My sa tešíme, že ťa máme v tíme, ambicióznych a cieľavedomých ľudí fakt nepoznáme veľa. Ty si dokonca postupne rozširuješ domácu výbavu, aby sme mohli zvládať viac cvikov aj doma a hneď mi po každom tréningu píšeš, že si zvládla väčšiu váhu… a my sa potom tešíme s tebou 😀
Táto spolupráca mi veľmi pomohla po fyzickej stránke, ale hlavne po tej mentálnej. Neviem si predstaviť, že počas lockdownu, keď je zákaz stretávania sa alebo vychádzania, by som necvičila s týmito plánmi. Ešte predtým, ako som vás prvýkrát kontaktovala, som vedela, že z tejto doby chcem vyjsť lepšia, silnejšia a vyzerá to tak, že tento cieľ sa splní, za čo som vám veľmi vďačná. Nevedela som však, že budem aj múdrejšia a sebavedomejšia. Neprestávam sa pripravovať na moment, kedy celá táto pandémia skončí.
Čo by si odkázala ľuďom, ktorým sa cvičenie doma zdá nezmyselné a demotivujúce?
Možno by som si na ich mieste položila otázku, že prečo cvičenie vo fitku alebo vonku JE zmyselné? Keď som si mnoho strojov nahradila posteľou, stoličkou, skriňou a expandermi, zistila som, že stále to sú tie isté cviky, len forma je iná. Samozrejme som si ešte pustila hudbu do pozadia a moja izba sa naozaj každý druhý deň premenila na mini gym. Jednoducho chcela som, tak som si našla spôsob.