Po početných neúspechoch váha dole: Žofka a jej príbeh

Od kedy v detstve prestala s gymnastikou, začala mať problémy s nadváhou. Skúsila snáď všetky hlúposti o chudnutí šírené internetom, ale výsledok nebol trváci alebo nebol vôbec. Samozrejme, že výsledkom bolo extrémne nízke sebavedomie, strach z ľudí a celková frustrácia. Žofka, vráť sa kúsok v čase. Kedy si sa konečne nakopla na zmenu?

Všetko sa prelomilo 1.1. 2017 (zhoda okolností, ale naozaj to bol asi najhorší deň v mojom živote – žiadne New Year New Me). Začala som cvičiť s jednou trénerkou a zmenila som radikálne stravu. Výsledky prišli veľmi rýchlo a schudla som veľa kíl za veľmi krátky čas. Presné čísla si nepamätám a zo všetkých zápisníčkov som ich radšej zmazala. Znie to ako šťastný príbeh, dostať sa do nohavíc číslo 36 za pár týždňov, ale zobralo si to veľkú daň. Hlboký kaloricky deficit a to, že som už viac nevedela schudnúť, ma totálne položilo. Moje sebavedomie paradoxne išlo ešte nižšie. Dostala som sa do veľkého mentálneho prúseru a riešila som to, okrem iného, aj prejedaním sa.

Ako si sa dostala z bludného kruhu von a následne ku mne? 

V októbri, keď sa mi vďaka môjmu úžasnému priateľovi podarilo dostať sa z najhoršieho, mi váha ukázala rekordne najvyššie číslo, aké som kedy mala. Chcela som s tým znovu niečo spraviť, ale keďže som lenivec, ktorý je schopný prestať cvičiť v polovici rozcvičky, som vedela, že sama to nedám. Tak som si našla trénerku na Ťahanovciach a po pár dňoch odhodlávania som Ti napísala.

Pamätám si náš prvý mail 🙂 šla si na mňa celkom zhurta, ale odhodlane 🙂. Už viem, že úzkosť a nespokojnosť so sebou ťa prinútili s tým niečo robiť. Čo bolo tvojím najväčším problémom pri chudnutí? Predpokladám, že ako u väčšiny – jedlo…

Pre mňa vždy bolo jedlo viac ako jedlo. Keď sme začali spolu cvičiť, veľmi ťažko som sa lúčila so sladkosťami a iným „odpadom“. Stále mám problém s tým, keď vidím krásnu krabičku Orea máčaného v čokoláde neskočiť po nej a nezjesť ju na posedenie. Možno som sa aj podvedome bála, že skončím rovnako ako naposledy.

Každý, kto sa dá na chudnutie, musí manažment stravovania proste mať. O strave sme sa bavili opakovane a prízvukujem stále, že MUSÍ byť pripravené vopred, nie za behu na autobus. Ktoré rady odo mňa si si osvojila najviac?

Snažím sa si stále naplánovať jedlo dopredu. V nedeľu večer si na papier napíšem, čo by som chcela jest cez týždeň. Niektoré dni sa mi to podarí dodržať, iné zas nie. Veľa závisí od toho, s akou náladou sa zobudím, čo je v akcii v obchode… Niekedy sa stane, že zaspím a na varenie mi čas nezostane. Som človek, ktorému keď niečo zachutí, tak vie to jesť do nekonečna. Dokážem aj týždeň jest Capresse šalát každý deň, keď mám na neho chuť – a potom môj nedeľný plán môže ísť do kelu 😀.

Collage_zof8

Najlepšia rada odo mňa? 🙂
Asi tá, že proteíny musia byť v každom jedle a že sacharidy sú nepriateľ. Celý môj foodlife sa zmenil na Lov proteínov. Minule sa mi už snívalo, že ma veľké S-ká (sacharidy) naháňajú 😀. A sama sa lepšie cítim, keď zjem proteíny, ako keď do seba natrepem veľa sacharidov, čiže je to výhodné.

Väčšina klientov mi pri týchto rozhovoroch povie predovšetkým o veľkej zmene v hlave. Udialo sa niečo podobné u teba? Ja som si všimla, že jednoznačne áno, ale odpovedz ty 🙂  

Veľmi. Určite som nabrala sebavedomie a silu! Už skoro vôbec nemám záchvaty paniky a menejcennosti, čo je asi to najdôležitejšie. Už ani nemám strach z toho, že ma ľudia odsúdia kvôli tomu ako vyzerám.

Dúfam, že aj mňa si sa bála  😀

Chcela som sa ti tu rozpísať, aký si hrozný tréner a ako ma chceš zabiť každý tréning ale okej, tak nie 😀…  Na prvé tréningy som chodila so strachom, ale rýchlo to prešlo. Ono to bolo aj dobré, lebo vďaka tomu strachu som neprestala. Videla som, že si profesionál a kamarát v jednom. Teraz sa na tréningy teším. Trošku som sa bála zo začiatku, keď som nevedela dať dole prvé kilá, že budeš kričať. Veľmi si cením, že počas tréningu sa mi venuješ na 100%. Často krát ma až zaskočí, keď sa ospravedlníš, že si ideš skontrolovať telefón, čo je pre mňa úplná samozrejmosť. Hlavne, keď som videla iných trénerov, ktorí dokázali odtrénovať klienta s mobilom v ruke celých 60 minút.

Skvelé je aj to, ako vieš ku každému klientovi pristupovať osobitne. Nemáš žiadny nalinajkovaný tréningový plán, ktorý dávaš každému bez rozdielu na to, aký cieľ klient má.

A neviem, či nájdem inú trénerku, ktorá keď jej poviem, že chcem tréning po ležiačky, mi to aj splní 😀.

Som veľmi rada, že som v Tebe našla veľký vzor a kamarátku. Z tréningov sa stala zábava aj vďaka tomu, že dokážeme popri makačke aj poklebetiť a porozprávať sa. V mnohých veciach si mi otvorila oči. Vďaka tebe som začala hejtovat všetky marketingové dristy a zlú stravu. Vážne som si myslela, že vločky sú najdiétnejšie jedlo na svete 😀

Tých dezinformácií a nepodložených konceptov sa nájde veľa, fakt je toho plný internet. Ale ako som vravela vyššie, kontrolovať, čo dám do úst, je „celý ten zázrak“ a zároveň to najťažšie. Máš pocit, že si sa musela toho priveľa vzdať?

Ono to je dosť ťažká otázka. Celkovo som sa snažila zmeniť svoj životný štýl, čo sa mi aj čiastočne podarilo a neviem, či mám niečo, čoho som sa vyslovene musela vzdať a bolo mi to ľúto. Zo začiatku aj áno, ale teraz už nie. Snažím sa hľadať vo všetkom nejakú rovnováhu. Získala som určite veľký prehľad. Začalo ma veľmi baviť všetko okolo stravy. Veľmi rada si čítam rôzne články o strave a experimentujem v kuchyni a vymýšľam si rôzne recepty. To, že som získala nové telo a svaly, to je samozrejmé. A sebavedomie a zmenu myslenia som spomenula už vyššie 🙂

A ja som super šťastná, že to ide 🙂. Ako poznámku na záver dodám, že so Žofkou sme uzavreli dohodu, že ak jej číslo na váhe klesne pod 63 kg, dovolím jej „zhrešiť“ a pôjde sa na cheesecake. Cieľ splnený a vrháme sa na ďalší, ťažší: doformovanie postavy a toho, čo je trendy – zväčšenie zadku 🙂 aby mohol byť nabudúce jej obľúbený krémeš 😀

Collage-zof2

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *