PREČO EXISTUJE OHĽADOM STRAVY TOĽKO MÝTOV?

Určite ty sám niektorým z nich stále veríš. Sú to tvrdohlavé nezmary, ktoré nie a nie umrieť. Veru. Mýty, hlúposti, faktoidy alebo fakty vytrhnuté z kontextu a často aj z logiky. Hlavne, ak sa neustále recyklujú na rôznych mediálnych kanáloch, pre bežného človeka je takmer nemožné ich nevnímať. O to horšie, ak ich nekriticky prijmeme za pravdivé. Strava, výživa a zdravie je oblasť, v ktorej nájdeme týchto mýtov neúrekom. Pri toľkom množstve článkov v kategórii „zdravie“ a s nálepkou „vedci prišli na to, že…“ máme dojem, že článku môžeme veriť. A to i napriek tomu, že prax ukázala, že skratky (v podobe nezmyselných diét, tabletiek na chudnutie atď.) väčšinou nefungujú. Veru áno, polovičná snaha = polovičné výsledky.

 Ale teda…

…prečo existuje ohľadom stravy toľko mýtov?

  1. Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou

K tomu asi netreba veľa dodávať. Ak neustále počuješ dokola to samé, vzniká dojem, že ide o vekmi overený fakt. Samozrejme, môže ísť a nemusí. Ale keď stále dokola počuješ, že raňajky sú základ, no nedáš si ich? 😉

  1. Názor vs. fakt

Vyznieva to ako banalita, ale nie každý človek je schopný komunikovať názor ako názor a rovnako nie každý vie interpretovať názor iného človeka ako názor. To, že máš názor, je síce úplne v poriadku, avšak pokiaľ si ho naozaj neoveríš, tak tvoje tvrdenie môže byť len hypotézou, v horšom prípade nezmyslom (ale nie faktom). Je rozdiel povedať „sója je zlá“ a „ja si myslím, že sója je zlá“. Badáš ten rozdiel v rétorike? Dávaj si na to pozor.

  1. „Ujovia vedcovia prišli na…“

Skutočná veda pracuje s faktami, overuje, skúma, meria, opakovane overuje. Môžeš jej dôverovať. Čomu však dôverovať nemôžeš, sú zneužité a z kontextu vytrhnuté výsledky výskumov, často krát ide len o čiastkové výsledky, prípadne o ich (zámerne) chybnú interpretáciu tretími stranami. V posledných rokoch badať výrazný skepticizmus voči vede. Aj ty často vyslovuješ vetu „vedci prídu raz na to a o 10 rokov na presný opak“? Áno, k vede patrí aj kritika samej seba, no sú to práve samotní laici, ktorí tvrdia, že veda je nejednotná. Čo sa týka výživy, tak za posledných 50 rokov väčšina výskumov potvrdzuje to, čo už je známe. Nehovoriac o tom, že hocijaký random článok znie lepšie a dôveryhodnejšie, ak sa odvolá na výskum nejakých vedcov (ale naozaj bol realizovaný?).

  1. Kauzalita vs. korelácia

Príčinná súvislosť (závislosť) javov verzus ich vzájomná súbežnosť – asi jedna z najfrekventovanejších metodologických chýb článkov na webe, ale aj v bežnej rétorike ľudí. To, že sa dve veci dejú naraz, nehovorí nič o tom, či jedna vyplýva alebo je závislá od druhej. To, že vyskúšaš nejakú konkrétnu diétu a schudneš, nemusí hneď znamenať, že tá diéta spôsobila chudnutie (mohol ho spôsobiť napríklad len znížený príjem kalórií alebo tvoja zvýšená fyzická aktivita). Preto čítaj pozorne a nenechaj sa zlákať navonok pekným jednoduchým tvrdením (každú minútu tvojho čítania zomrie jedno nevinné mačiatko!).

  1. Neviditeľná ruka marketingu

Je to „šokujúce“, ale každé odvetvie chce zarábať. Áno, aj ty rád dostaneš za svoju prácu zaplatené a o to isté sa usilujú aj ostatní. Problém je, ak sa uchýlia k vyššie spomínanému zneužívaniu „vrajvedeckýchvýskumov“, ktoré v konečnom dôsledku mohli prísť na niečo úplne iné, v inom kontexte alebo whatever. Stretla som sa dokonca s prípadom, kedy článok uvádzal odkaz na štúdiu, ktorá však tvrdila presný opak. Ďalším úskalím sú podvodné štúdie. Tak ako v každej profesii sa nájdu poctiví i tí menej poctiví, občas ani vedu neobídu tieto čierne ovce. Treba si však uvedomiť, že sfalšovať sa dá jedna štúdia, nie stovky. Marketing sa však rád chytí každej príležitosti a rád zneužije (hlavne medicínske) termíny a urobí z toho ničím nepodložený trend (detox, prekyslenie organizmu, očistu čriev, citrónovú šťavu v teplej vode). A preto – overuj!

  1. Jedna veľkosť (ne)sedí všetkým

Na obhajobu nekonečného množstva prístupov k strave však treba dodať, že tak, ako je každé jedno ľudské telo vysoko adaptabilný unikát, tak unikátne by sa k nemu malo pristupovať. Cesta k hľadaniu ideálu môže trvať (i ja som ho pre seba našla len nedávno), no ak ti niečo nevyhovuje, tak to jednoducho nerob. Avšak! Napriek unikátnosti pre nás existujú niektoré spoločné fungujúce princípy. Veď geneticky sa človek od človeka líši len na 0,4% [1].

Verím, že moje články a ďalšie uvedené odkazy ti pomôžu vyhnúť sa mýtom ohľadom stravy. Počkaj si a dozvieš sa viac! Každopádne ťažkopádne, v súčasnej ére techniky a technovedy prechádzajú naše znalosti o človeku obrovskou revolúciou. A ty to vieš využiť pre seba a svoje najkrajšie a najzdravšie Ja.

_________________________

Zdroje:
[1] Francis S. Collins: Řeč života. DNA a revoluce v personalizované medicíně. 2012

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *