Všetci vieme, že hýbať sa je zdravé. Avšak takmer nikto netuší, že športovať niekoľko hodín v týždni nestačí. 60% života presedíme: v aute, v škole, v práci, v reštaurácii, v záhrade, vo vlaku, na schôdzach, v parku, doma na gauči atď. Pritom naše telo nie je evolučne prispôsobené k pasívnemu sedeniu. Ako sa ukázalo v štúdiách, sedenie má vplyv na rad hormonálnych a metabolických zmien v tele.

Keď sedíme a naša chrbtica sa nehýbe, dostáva sa do veľkého tlaku, mäkké tkanivá tuhnú, platničky sú tenšie a menej pohyblivé. Svaly a celkový kĺbový systém atrofujú. Dôsledok? Zlá cirkulácia krvi v tele, slabé okysličovanie mozgu, pokles pracovnej výkonnosti, motivácie, zvýšená mentálna únava a zvýšené riziko rozvoja civilizačných chorôb. Častá sedavosť sa spája s niektorými typmi rakoviny a srdcovými ochoreniami a prispieva k poruchám pečene, obličiek a k cukrovke. Celosvetovo umrie predčasne na neaktívny životný štýl ročne 5 miliónov ľudí.

Na Slovensku je viac ako 400 000 diabetikov II. typu, pritom správnou prevenciou by ich mohlo byť o 80% menej. Správna pohybová kultúra môže znížiť výskyt rakoviny o 50%. Ako vidíme, je naozaj nevyhnutné toto množstvo presedených hodín vhodne kompenzovať, a to nielen aktívnym športom. Je dôležité uvedomiť si, že životný štýl zahŕňa aj pracovný štýl. A práve kancelárski pracovníci sú jednými z najohrozenejších druhov :-). Čo môžeš urobiť pre to, aby si predišiel rizikám sedenia a kompenzoval vplyvy sedavého životného štýlu? Ako môžeš byť počas práce za stolom aktívny, menej sedavý, a to všetko bez narušenia pracovného nasadenia? Ako má vyzerať tvoj deň v práci, aby si nebol preťažený z dlhodobého státia či sedenia? Riešením je program „office wellness“, ktorý rozbiehame spoločne s kolegom Tomášom Tóthom. Ide o: 

  • Školenie a poradenstvo v oblasti tvorby zdravej pohybovej kultúry firmy.
  • Celostný systém aktivít a spôsobov práce, ktorý bude pôsobiť preventívne a kompenzačne.
  • Individuálna spolupráca so zamestnancami firmy pri vytváraní nových pohybových vzorov.

Výsledok spolupráce:

  • Vhodné podmienky pre zamestnanca, ktorý bude zdravý, produktívny, kreatívny, dobre naladený a sústredený.
  • Lepší interný aj externý image firmy.
  • Lepšia produktivita a zdravie zamestnanca za minimálne vstupné náklady.

Ak chceš byť v práci zdravší, produktívnejší a viac v pohode, zapoj sa do nášho programu!

Pre viac informácií nás kontaktuj 🙂

 

Zdieľať: