PREČO SA NENECHAŤ CHYTIŤ NA VÝŽIVOVÉ PORADENSTVO?

Každý chce, aby jesť zdravo bolo ako prechádzka ružovou záhradou. Sám však vieš, že je to práve výživa, čo je najväčšou patáliou, keď chceš dosiahnuť svoj fitness cieľ. Po internete sa rozšírilo kopec mýtov a nezmyslov o strave. Sú to tvrdohlavé nezmary, ktoré nie a nie umrieť. Mýty, hlúposti, faktoidy alebo fakty vytrhnuté z kontextu a často aj z logiky. Hlavne, ak sa neustále recyklujú na rôznych mediálnych kanáloch, pre bežného človeka je takmer nemožné ich nevnímať. Hlavne, ak ich často počúvaš aj od trénerov, fitnessiek a kulturistov. Čo je však príčinou toľkého chaosu vo výžive?

1. Výskumy o výžive sú stále príliš mladou oblasťou

Chce to čas zvládnuť nejakú vedu. Výživa je mladšou sestrou chémie, ktorá má asi 10 krát dlhší vývoj, no prvých 200 rokov nemala výrazný progres. Výživa si ešte musí počkať, kým  v nej budeme múdrejší. Niekedy trvá až 20 rokov, kým sa nový poznatok medicíny (teda aj klinickej výživy) pretaví do vedomostí a dostupných techno­lógií výkonného lekára v štandardnom zdravotníckom zariadení. V skratke to znamená, že všetko chce svoj čas.

2. Väčšina dotácií a rozpočtu v oblasti výživy ide na liečbu chorôb, nie preventívnu výživu

Výskumníci v oblasti výživy budú považovať za omnoho dôležitejšiu otázku „ako skoncovať s touto epidémiou“ než tú „ako získať tehličky na bruchu“.  A je to, samozrejme, pochopiteľné. Škoda preškoda je, že na výskum optimálnej výživy ide len priemerne 0,5% financií. Žiaľ, bez peňazí výskum možný nie je.

3. Niekedy sú výskumy financované zainteresovanou stranou

Sú prípady, kedy si konkrétna inštitúcia zaplatí vlastný výskum. V niektorých prípadoch sa môže stať, že výsledky štúdií tak nebudú objektívne, ale prispôsobené „na želanie“ alebo sa zverejnia len jej čiastkové výsledky. Nedávno sa prevalil škandalózny výskum z rokov 1965 – 1967, ktorý bol platený priemyslom spracovávajúcim cukor. Výsledky obviňujúce tuk z nepriaznivých dôsledkov na zdravie srdca boli zmanipulované a tvrdili, že cukor nie je rizikovým faktorom. Dnes vieme, že zvýšená konzumácia cukru rozhodne JE rizikom pre srdcovocievny systém. Všeobecne otázka financovania neznamená, že vedci hneď musia podvádzať. Tlaky veľkých korporácií môžu však vplývať na to, do akého kabáta bude štúdia navlečená, aby ukázala to, čo korporácia chce ukázať.

4. Niektoré premenné komplikujú dokázateľnosť vplyvu jedla

Aj v tom najlepšie kontrolovanom pokuse je naozaj veľmi ťažké izolovať a jednoznačne odčleniť vplyv výživy od iných vplyvov na tvoje zdravie. Príkladom je štúdia, ktorá skúmala dve skupiny ľudí a ich zmenu hmotnosti. Jedna skupina „neraňajkárov“ začala raňajkovať, druhá skupina, naopak, raňajky konzumovať prestala. Obe skupiny ľudí schudli. Príčina schudnutia sa však netýkala samotných raňajok, ale zmeny stravovacej rutiny. Preto je aj veľmi ťažké odpovedať na to, či má človek vynechávať alebo nevynechávať nejaké jedlo počas dňa. Podobné je to s ďalšími otázkami.

5. Väčšina štúdií o výžive má len pozorovací charakter

Ide o vypĺňanie dotazníkov ohľadom životného štýlu a stravovacích návykov ľudí. A to je práve problém. Ľudia sú dosť zábudliví, čo sa týka toho, čo presne, kedy presne a koľko presne zjedli. Z dotazníkov vznikajú potom rôzne divné korelácie, napr. že konzumácia organických jedál koreluje s autizmom a podobne.

(Pozn.: korelácia znamená súbežnosť, výskyt dvoch javov naraz. Nevieme však určiť ich vzťah, a teda či organické jedlá spôsobujú autizmus, alebo ľudia, ktorí trpia autizmom, radi konzumujú organické jedlá. Vzťah medzi javmi nemusí však vôbec existovať).

6. Meracie metódy vždy majú svoj limit

Aj s takou jednoduchou otázkou „ako kalórie ovplyvňujú moje priberanie“ je naozaj komplikovaná odpoveď:

  • Kalórie uvádzané na potravinách a v tabuľkách môžu byť až o 50% vzdialené od pravdy. A to je riadne kusisko nezanedbateľných kalórií.
  • Tvoje telo nevstrebe všetky kalórie prijaté zo stravy. Koľko sa ich skutočne vstrebe, je pre každého veľmi individuálne.
  • Spálené kalórie, ktoré ti merajú prístroje (napr. bežiaci pás vo fitku či náramky) sa môžu seknúť až o 45%.

Celá tvoja história stravovania a pohybu ovplyvňuje to, akú kompozíciu postavy máš teraz a koľko energie tvoje telo reálne využíva.

7. To, čo zješ, neovplyvňuje tvoje zdravie ihneď

Keby si chcel napríklad zistiť, či červené mäso spôsobuje rakovinu, musel by si skúmané osoby uzavrieť do hermeticky uzavretej metabolickej komory, dať im konzumovať metodicky presné množstvo červeného mäsa a skúmať ich 30 rokov. Kto by sa na toto dal? Preto mnohé skutočnosti a vplyvy dlhodobých stravovacích zvykov sú ešte neodhalené, iné by boli neetické.

8. Je ťažké predpokladať, či sa výsledky štúdií týkajú aj teba

Aj keby sa ti podarilo urobiť výskum s ľuďmi uzavretými izolovane v komorách na 30 rokov, stále by si si nemohol byť istý, koho každého by sa tvoje zistenia mali týkať. Štúdium výživy sa často orientuje na skupiny, ktoré sa vymykajú stavu bežnej populácie.

  • Sú to často mladí a zdraví jedinci. Príkladom sú študenti, ktorí žijú blízko laboratórií, majú čas a radi dostanú nejaké peniažky za účasť vo výskume.
  • Muži – sú hormonálne stabilnejší než ženy, u ktorých sa výsledky výskumu môžu ťažko kvôli mesačnému cyklu interpretovať. Napríklad aj liečivá sa testujú na mužoch.
  • Ľudia trpiaci chorobami ako je obezita, metabolický syndróm, vysoký krvný tlak pomáhajú vedcom vyvíjať nové liečivá
  • Super-mega-fit ľudia – špičkoví atléti – sú schopní vyvinúť v laboratóriu vysoký výkon alebo ho udržať dlhý čas, zároveň sú veľmi zdraví
  • Laboratórne zvieratá

Preto si zisti, na kom bol výskum robený, možno do skúmanej skupiny nezapadáš. Opačným problémom je skúmanie „bežnej populácie“ (68% ľudí), pričom šanca, že sa práve ty netrafíš do priemeru, je takmer 1:3. Samotné priemerovanie nemusí nič vypovedať o reálnom stave. Istá štúdia skúmala rýchlosť metabolizácie kofeínu. Polovica ľudí ho metabolizovala rýchlo, druhá polovica pomaly. Po spriemerovaní je výsledok 0, z čoho môže niekto vyvodiť nesprávny záver, že vplyv tam je nulový, teda žiaden.

9. Ak je ťažké robiť výskum v oblasti výživy, jeho interpretácia je ešte oveľa ťažšia

Žurnalisti v drvivej väčšine nie sú školení vo výskume, neštudovali oblasť, o ktorej píšu a nesledujú spoločenské záujmy, ale skôr komerčné. Často krát sú populárne články o životnom štýle písané na zákazku, sponzorované alebo dezinterpretované, chýbajú odkazy na zdroj, alebo jednoducho žurnalista dosť dobre neporozumel tomu, čo číta a nepozná celý kontext. Presne to isté sa týka osobných trénerov, ktorí si myslia, že otvorením živnosti získajú zázračne do vienka vedomosti o výžive, no často si nespoja elementárne súvislosti.

d3ef3fdf106181af991be3b4fdea6979bf958fd8bc86e831c7eeed3e00a3c313

10. Trendy, zázraky na všetko a mocná ruka marketingu

Určite si narazil na obrovské množstvo všelijakých trendov, diét a zázraky sľubujúce produkty na chudnutie či abnormálne nabratie svalov. Marketing sa vždy rád chytí každej príležitosti a rád zneužije (hlavne medicínske) termíny a urobí z nich ničím podložený trend alebo klamstvo (detox, prekyslenie organizmu, očistu čriev, citrónovú šťavu v teplej vode, odparazitovanie, korzety či tabletky na chudnutie atď. – všetko sú to nezmysly). Rovnako aj diétny priemysel podlieha trendom, a tak tu máme stále novú diétu, nové paleo, rôzne vetvy vegetariánstva a tristo ďalších alternatív vraj zdravého stravovania. A preto – nenaleť a overuj!

Záver

Verím, že ak si došiel až tu, vidíš, aká je veda o výžive zložitá. Je to ešte bábätko v plienkach a potrvá veľmi dlho, kým bude sebavedomejšie. Čo tu platí jednoznačne je to, že jedna veľkosť/princíp/diéta nesedí všetkým, a preto buď kritický voči samozvaným výživovým poradcom (trénerom, fitness pretekárom, predajcom doplnkov stravy či predajcom wellness produktov).

Zo zákona sa výživovým poradcom smie nazývať len ten, kto má ukončené vysokoškolské vzdelanie v tejto oblasti, prípadne lekár-dietológ. Neznamená to však, že vlastným úsilím sa kriticky mysliaci tréner nemôže dovzdelať z relevantných medicínskych zdrojov. My na tom pracujeme každý deň :-). Diagnózy patria VŽDY do rúk lekára, je na zodpovednosti trénera, aby poskytoval iba všeobecné rady. To, že ti nejaký tréner odporučí vitamín D, proteín či omega 3, z neho výživového poradcu nerobí, ani z nikoho ďalšieho „bez papiera“. Tréner má viesť tréning, jeho trénerský certifikát ho neoprávňuje na výživové poradenstvo. Výživa je tak komplexná, zložitá a nejednoznačná, že povrchný a jedným smerom orientovaný pohľad na ňu sa nevypláca. Preto pozor na to, na koho sa ohľadom výživy obrátiš. Nie každý tréner sa jej venuje odborne a nie každý poradca je skutočný poradca.

___________________

ZDROJE:
[1] Bes-Rastrollo, M. – Schulze, M.B. – Ruiz-Canela M. – Martinez-Gonzalez, M. A.: Financial conflicts of interest and reporting bias regarding the association between sugar-sweetened beverages and weight gain: a systematic review of systematic reviews. PLoS Med. 2013 
[2] Carpenter, K.J.: A short history of nutritional science: part 1 – 4 (1945-1985). 2003
[3] Westerterp, K.R. – Goris, A.H.: Validity of the assessment of dietary intake:
problems of misreporting. 2002.
[4] Berardi, J.: Why nutrition science is so confusing. 2016.
[5] Sonawane, V.: Sugar Trade Group-Funded Research May Have Manipulated Results, Blamed Heart Disease On Dietary Fat, New Review Says. 2016.
[6] Historical analysis examines sugar industry role in heart disease research. Eurekalert. The Jama Network Journals. 2016.
ZDROJE OBRÁZKOV:
[1] Food and exercise journal by speedy publishing 
[2] quickmeme.com

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *