Štíhle ženy sú silné ženy

Dnes je medzinárodný deň žien a celý svet si pripomína rovnoprávnosť, emancipáciu a podporu žien a rôznych ženských komunít. Symbolicky v tento deň vyjadrujeme podporu všetkým ženám, aby zostali silné. Okrem mentálnej a duševnej sily však podporujeme myšlienku byť silnou aj fyzicky. Určite ste sa už veľakrát stretli s tým, že ženy by nemali dvíhať ťažké váhy, vraj budú z toho príliš svalnaté. A určite drvivá väčšina z vás vie, že je to mýtus. Ja to však obrátim opačne: žiadna zmena postavy sa neudeje, ak dvíhaš malé váhy.

A je úplne jedno, či chceš zhodiť nejaké kilečko, nabrať svaly (ktoré ti do vienka neboli dané, ako napr. mne) alebo či len chceš vyformovať postavičku a o silový progres ti nejde. Áno, ešte raz: bez ťažkých váh sa tvoja postava nezmení. Byť silnou by malo byť tvojim sprievodným a nemenej dôležitým cieľom. Pretože najlepšia prevencia zranení a bolestí je mať silu. Aj jeden legendárny šéftréner Tomáš Tóth povedal, že činky sú na to, aby boli ťažké! 😀 A to už dávno neplatí len pri tréningu mužov.

Celý mýtus o prílišnom osvalení tela plynie z obyčajného strachu zo straty ženskosti. Pritom práve silový tréning nám mnohým pomohol získať krivky, ktoré sme nikdy nemali. Samotné „formovanie postavy“ znamená spáliť tuk a nabrať svalčeky, ktoré postave tú formu dajú na správne miesta. Ako ženy nedisponujeme dostatočným množstvom testosterónu na to, aby sme sa mali obávať neženských tiel. Čoho by sme sa mali obávať v prvom rade, je nadbytočný tuk. Predovšetkým ten v oblasti pásu (tzv. viscerálny tuk) predstavuje zdravotné riziko. Okrem iného, a nechcem tu nikomu krivdiť, sa väčšina ľudí nikdy nedostane do bodu, kedy majú také množstvo svalov, že sa rozhodnú prestať cvičiť, aby atrofovalo. Čím dlhšie cvičíš, tým sa svaly ťažšie na teba lepia a musíš vyvinúť oveľa viac úsilia na čo i len malinký progres. Preto väčšina z vás videla najlepšie výsledky cca prvé 2 roky cvičenia. Neznamená to však, že sa nemôžeš vždy zlepšovať. Môžeš!

Moje ženy, čo dokázali so svojimi postavičkami zázraky, sú práve tie, ktoré sa ťažkých váh nebáli a makali viac ako chlapi :P. Matematiku totiž neoklameš: čím väčšie váhy dvíhaš, tým viacej energie spáliš. Dať 10 drepov s ľahkou váhou nie je to isté, ako dať 10 drepov s váhou takou ťažkou, že ideš do zlyhania. Budú z toho veľké stehná? Nie, nebudú. Bude z toho viacej spáleného tuku a bude z toho vyformovanejšie stehienko a riťka? Áno, bude! Báť sa priveľkých svalov by sa mali tí, ktorí zlyhávajú, keď otvoria chladničku. Pretože nabrať kilečká tréningom nie je také ľahké ako nabrať kilečká vyjedaním všetkého, na čo mi padne zrak. A tu už určite viete, že tie nabraté kilečká nie sú svaly, ale nové tukové zásoby. Áno, ešte raz: silovým tréningom ženušky nenaberú gigantické svaly, ale silu. Ženušky naberajú faldíky, pretože jedia nadbytočné množstvo jedla :-).

Samozrejme, nikto normálny nedrží tzv. čisté stravovanie každý deň v roku. Máme kopec sviatkov, prázdnin a víkendov, kedy nie je možné dodržať našu rutinu. Ak však máš za sebou vyjedací víkend, hoď ho za hlavu a tú nadbytočnú prijatú energiu využi na poriadny silový tréning, kde budú činky lietať, pot sa liať a rekordy padať v každej sérii.

Výhod dvíhania ťažkých váh je neúrekom:

  • Prevencia seknutia a slabosti chrbta
  • Prevencia straty kostného tkaniva (osteoporózy) a tvorba pevnejších kostí
  • Lepšie výsledky pri chudnutí, pretože tréningom spáliš viac ako kardiom
  • Mentálna odolnosť, vyššie sebavedomie a sebaúcta, lepšia sebadisciplína
  • Lepší hormonálny balans, lepšie metabolické zdravie
  • Zdravší kardiovaskulárny systém, dobrý krvný tlak
  • Lepšia imunita, lepší spánok
  • Lepšia schopnosť zvládať stres, lepšia koordinácia a reakčný čas
  • Menej bolestí a dyskomfortu atď.

Tieto a ďalšie dosiahnuté výsledky sú motivujúcejšie ako čokoľvek iné. Poznáš inú vec na svete, ktorá by ponúkala toľko výhod v jednom? 🙂

Takže, ženy. Keď chcete byť pekné a štíhle, musíte dvíhať ťažké váhy a nabrať kondíciu. Lebo nefunguje jesť veľa a zamakať, nefunguje ani jesť veľa a nezamakať. Funguje makať PORIADNE a stravu PRISPÔSOBIŤ cieľu. Adekvátny tréning bez adekvátnej stravy ťa neodmenia pekným plážovým telom. Dobrou správou však je, že vždy vieš nabehnúť na tú správnu cestu a my ti vždy pomôžeme. Musíš len chcieť :-).

Takže, milé ženy, buďme v prvom rade silné, pretože vtedy budeme aj pekné, zdravé, odolné, šťastné a spokojné!

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *