ZAUJMI SPRÁVNY POSTOJ!

Už ťa niekedy niekto vyzval „vystri sa“ alebo opomenul za hrbenie sa pri stole počas písania? Takéto otravné poznámky počul od rodičov asi každý z nás, ale pravda je taká, že nie je na nich nič nesprávne. Tvoj postoj, spôsob, akým držíš svoje telo, keď stojíš alebo sedíš, je základom každého pohybu, ktorý tvoje telo spraví. Zároveň predurčuje, ako dobre sa tvoje telo dokáže prispôsobiť stresu, ktorý naň uvalíš nesprávnym postojom či sedom. Týmito stresmi môžu byť napríklad veci, ktoré prenášaš v rukách alebo pokrútená pozícia, keď sedíš pred televízorom. Alebo aj taká každodenná nezanedbateľnosť – gravitácia.

Ak tvoj postoj nie je optimálny, tvoje telo sa musí premáhať, aby ťa udržalo ako-tak rovno a v rovnováhe, aby si nepadol na zem. Dôsledkom je, že niektoré z tvojich svalov „stuhnú“ a stratia flexibilitu. Niektoré sa preťažia, iné zoslabnú. Postupom času tieto dysfunkčné adaptácie oslabia tvoju schopnosť vysporiadať sa s vplyvmi, ktoré naň budú pôsobiť.

Zlý postoj ťa dovedie k opotrebovaniu kĺbov a šliach, čo zvyšuje riziko zranenia, nehôd pri pohybe a dokonca znemožní niektorým tvojim vnútorným orgánom správne fungovanie. Napríklad tvojim pľúcam či srdcu. Je otázkou času, kedy sa ti môže rozvinúť skolióza, tenzná bolesť hlavy a, samozrejme, bolesť chrbta. Tvoj postoj môže dokonca ovplyvniť aj tvoj emocionálny stav a citlivosť na bolesť. Takže je naozaj veľa dôvodov, prečo sa usilovať o správne držanie tela.

posture3

Je pravda, že v súčasnosti je to naozaj problém. Stačí si len uvedomiť, ako často máme sklonenú hlavu k telefónu či obrazovke. Všeobecne vo svete sa rokom čo rokom naše držanie tela podľa štúdií zhoršuje. Ako teda chodiť a sedieť? Ak sa na chrbát pozrieme zozadu alebo spredu, všetkých 33 stavcov má byť v priamej línií, úplne rovno. Ak sa na chrbticu pozrieš zboku, mala by mať 3 zakrivenia (tvar S): jedno pri krku, druhé pri ramenách a tretie blízko panvy. Zaujímavé však je, že sa s takýmto tvarom chrbtice nerodíme. Detská chrbtica má tvar písmena C. Druhé zakrivenie sa vyvinie väčšinou okolo 12-18 mesiaca, keď už sú svaly silnejšie. Tieto zakrivenia nám pomáhajú stáť rovno a čiastočne absorbovať stres z aktivít, akými sú chôdza a skákanie.

ab

Ak sú zakrivenia zdravé, počas stoja by si z pohľadu z boku mal mať na jednej úsečke ramenný kĺb, bok, koleno a členok. To udržiava ťažisko tam, kde má byť. Tým pádom je tvoj pohyb efektívny bez zbytočnej únavy a svalového napätia. Keď sedíš, tvoj krk by mal byť vertikálny, nie predsunutý. Tvoje ramená by mali byť uvoľnené, ruky blízko trupu. Uhol medzi kolenom a členkom by mal byť pravý, chodidlá celé na zemi. Ale čo ak tvoj postoj nie je takýto? Skús pretvoriť svoje prostredie. Prispôsob si svoju obrazovku tak, aby si sa díval priamo pred seba v úrovni očí alebo len málinko nižšie. Lakte a zápästia by mali podopreté (v tom ti pomôžu aj ergonomické pomôcky). V noci spi na boku s podopretým krkom a perinou alebo vankúšom medzi kolenami. Nos topánky bez vysokého opätku a s oporou klenby.

abc

Dôležité je spomenúť, že mať správne držanie tela nie je všetko. Extrémne dôležité je udržiavať kĺby a svaly v pohybe. V skutočnosti byť po dlhý čas v správnej vystretej pozícii je horšie než pravidelný pohyb so zlým držaním tela. Keď sa hýbeš, hýb sa však napriek tomu vždy s rozumom. Čokoľvek nosíš, drž to blízko pri tele (batoh na chrbte či ketllebell pri drepe). Ak veľa sedíš, medzičasom sa vždy zdvihni a kúsok rozhýb. Samotné cvičenie ti udrží silné svaly bez atrofie a s efektivitou, okrem toho v kondícii bude aj tvoj mozog, kosti a srdce. Väčšina ľudí sa vystrieť nevie. Ak si ani ty nie si istý, zájdi za fyzioterapeutom. Pretože na tvojom postoji naozaj záleží.

_________________________

 

Zdroje a zdroje obrázkov:
[1] Murat Dalkiliç: The benefits of good posture. TED-ed 2015.
 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *