
Články
AKO SI RÝCHLO A JEDNODUCHO ZLEPŠIŤ ZDRAVIE?

BodyGeek Fitness/8 minút čítania
Žijeme v paradoxnom období. Z toho, čo vieme, sa zdá, že sme momentálne jednými z najnezdravších ľudí, ktorí kedy žili na tejto planéte. A to i napriek tomu, že o zdraví vieme veľa. Obezita je na svojom vrchole výskytu, spolu s cukrovkou, chronickými svalovo-kostrovými poruchami, úzkosťou, depresiou, množstvom užívaných liekov a podobne. Zdravie sa stalo veľmi komplikovaným: vymýšľajú sa stále nové a nové testy a predpisujú nové lieky. Ako je možné, že napriek výhodám modernej medicíny nie sme zdraví?
Jednoducho: sme čoraz lenivejší.
Za mnohé zdravotné problémy súčasnosti si často krát môžeme sami. Čo môžeš spraviť pre to, aby si bol zdravšou verziou samého seba?
1_ Nauč sa zvládať stres
Byť zaneprázdnený a v strese je akoby novou normou mnohých ľudí. Spoliehaš sa na niekoľko kávičiek denne, energetické nápoje a hocičo, len aby si si udržal tempo. Neustály stres zvyšuje otáčky tvojho nervového systému a uvádza ho do režimu „útok alebo útek“. Takýto stav v tele ovplyvňuje tvoje hormonálne hladiny. Faktom je, že stres je oukej iba v malých „dávkach“. Pre našich predkov bolo v poriadku byť v strese pri úteku pred predátorom alebo počas boja a lovu zvierat. V kancelárii za počítačom ťa priamo neohrozuje nič, ale ty v strese si, a to príliš často a dlho. Ako to vyriešiť?
Základom je utlmiť nervovú sústavu a naučiť sa dýchať pomocou bránice. Vo vypätých situáciách sa kazí dychový vzor – dýchaš plytko a do pľúc, čo spúšťa v tele alarm (niekedy zbytočnej) ostražitosti. Nápravou zlého dýchania sa tvoj stres zníži.
2_ Jedz kvalitnejšie
Asi tušíš, že toto je naozaj dôležité. Tvoje stravovanie je koreňom nespočetného množstva faktorov tvojho zdravia. Problémom je, že dôsledky zlého stravovania nevidíme hneď. A tak sa môže stať, že veľmi dlho ješ zle, kým sa rozhodneš na tom niečo zmeniť. Racionálne stravovanie však naozaj pozitívne ovplyvní tvoje pocity, fungovanie i výkon. Nič nie je tak dobrým nástrojom prevencie chorôb ako vyvážená strava. Nemusí byť dokonalá 100% tvojho času, ale musí byť konzistentná. Nezabúdaj na to, že všetky látky, ktoré do seba dostaneš, doslova vybudujú tvoje nové ja. Tvoje stravovanie by však nemalo byť komplikované. To, čo je zdravé, vie každý. Ťažšie to je v praxi :-). Nemusíš nič riešiť príliš detailne, skús toto:
> Obmedz rafinovaný (priemyselne spracovaný) cukor. Hoci náš mozog pri cukre plesá, je na tebe, aby si ho krotil. Ak konzumuješ často cestoviny, pečivo či alkohol, obmedz ich tiež.
> Jedz veľa veľa zeleniny všetkých farieb.
> Namiesto tekutín obsahujúcich cukor pi vodu alebo nesladený čaj. Pi ich dostatok.
3_ Spi osem hodín denne a kvalitne
Mission impossible? Ale kdeže, dá sa to :-). Na dostatočnom spánku naozaj záleží. Regeneruje tvoje telo i myseľ. Nové štúdie ukazujú, že slabý spánok sa spája s chorobami mozgu akými sú Alzheimerova choroba a demencia. Chronický spánkový deficit je veľkým problémov súčasnej spoločnosti. Počas spánku mozog vyplavuje a zbavuje sa adenozínu. Je to odpadová látka, ktorá sa počas dňa zbiera v tele. Mať dobrý spánok znamená urobiť nevyhnutné kroky tak, aby si šiel do postele včas a eliminoval faktory, ktoré by mohli negatívne vplývať na kvalitu tvojho spánku. Tu sú tri návrhy pre lepší spánok:
> Odstráň každé svetlo v izbe. Zakry budík, telefón, televízor a iné zariadenia vysielajúce hoci i malé svetielko.
> 30 minút pred spánkom už nepozeraj do žiadneho monitora ani obrazovky. Stlm svetlo, čím pripravíš telo na nový spánkový cyklus.
> Spi v chladnejšom prostredí. Tvojmu telu najviac vyhovuje teplota okolo 18° C.
4_ Menej seď, viac sa hýb
Sedíme priveľa a nehýbeme sa dosť. Pohyb je spôsob, akým tvoje telo ostáva nažive. Každý systém v tvojom tele funguje prostredníctvom neustáleho pohybu. Napríklad cirkulácia krvi a lymfy fungujú hlavne vďaka sťahom svalov, ktoré doslova pumpujú krv a lymfu tam, kde treba. Tvoj pohybový aparát fungujú najlepšie vtedy, keď všetky kĺby a tkanivá pravidelne vykonávajú plný rozsah pohybu. Práve toto udržiava kĺby „namazané“ a takto sa do nich a tkanív dostávajú živiny. Keď sedíme, naše svaly tuhnú do tvaru stoličky. Naše bedrá sa „zadierajú“, chrbtice sa guľatia a tuhnú a nám ostáva z toho potom bolesť krku, krížov či kolien. Pritom prevencia proti týmto bolestiam je naozaj ľahká. Vysoké percento problémov s pohybovým aparátom vyplýva z pridlhého a častého sedenia, čo tvoje telo naozaj nebezpečne obmedzuje. Preto skús toto:
> Obmedz dobrovoľné sedenie. Kedykoľvek môžeš namiesto sedenia drepieť, stáť, hýbať sa, urob tak.
> Keď sleduješ TV, seď na zemi. To ti umožní meniť pozície častejšie, prípadne sa kúsok ponaťahovať.
> Ak máš možnosť za počítačom striedať státie a sedenie, urob tak.
> Každý deň sa aspoň 10 minút venuj zvyšovaniu mobility svojho tela. Toto ti okrem iného pomôže odbúrať stres a pomôcť so spánkom.
Záver: snaž sa žiť, jesť a hýbať tak, ako sa tvoje telo prirodzene vyvinulo. Urobiť postupne malé zmeny ako tieto ti pomôžu vytvoriť nové a lepšie návyky. A keď si ich udržíš, spravíš obrovský službu pre tvoje zdravie. Komfort je často krát totiž iba skrytý nepriateľ a spraviť zmenu je dobrá investícia ;-).
_______________________
Zdroje:
[1] Starrett, K. et al: Deskbound. 2016.
[2] Gauvreau, M.: Ways to simplify your health. 2016. optimizeottawa.com
Zdroje obrázkov:
[1] http://arogyamasthu.com/best-8-good-fat-foods/
[2] http://piccdata.com/leafy+green+salad+dressing